artists & participants

Eric AndersenGiovanni Anselmo Arman ArmandoFrank BadurNanni BalestriniGiacomo BallaFrida BaranekPer BarclayGianfranco BaruchelloJean BazaineBernd und Hilla BecherDavide BenatiJoseph BeuysGuillaume BijlRoger BissiereAlighiero BoettiPierre BonnardYannis BouteasGeorges BraqueGeorge BrechtFrancisco BrennandMarcel BroodthaersDaniel BurenWilliam S. BurroughsSylvano BussottiGenevieve CadieuxJohn Cage CésarMarc ChagallGiuseppe ChiariEduardo ChillidaHenning Christiansen ChristoLeo CopersPhilip Corner DadamainoRaoul de KeyserNicola de MariaWim DelvoyeGino de DominicisStan DouglasJean DubuffetMarcel DuchampRaoul DufyWesley Duke LeeToshikatsu EndoÖyvind FahlströmLaszlo FeherMarie-Paule FeiereisenRobert FilliouGonzalo FonsecaGrand FuryAlberto Giacometti Gran FuryBrion GysinHans HartungRaoul Hausmann Hi Red CenterDick HigginsDamien HirstJenny HolzerAnish KapoorYves KleinMilan KnizakJiri KolarJeff KoonsArthur KöpckeFernand LegerMarkus LüpertzDavid MachRene MagritteLuigi MainolfiAlfred ManessierPiero ManzoniGiuseppe MaranielloCarlo Maria MarianiHenri MatisseEvgeny MittaFrancois MorelletOlivier MossetReinhard MuchaSaburo MuraokaMaurizio NannucciTrevor NickollsClaudio OlivieriYoko OnoKemal ÖnsoyJulio Pacheco RivasRobin PageNam June Paik PanamarenkoBenjamin PattersonAntoine PevsnerFrancis PicabiaSerge PoliakoffRobert RauschenbergDieter RothTakako SaitoAidan SalakhovaGilvan SamicoErik SatieMario SchifanoRob ScholteMithat SenDaniel Senise Shigeko KubotaJana SterbakRolf SzymanskiErnesto TatafioreRover ThomasJean TinguelyTristan TzaraEmilio VedovaJan VercruysseMichel VerjuxWolf VostellRobert WattsFranz WestLa Monte YoungMarian Zazeela 

curators

director

country pavilions

main exhibition "Future Dimension", curated by Giovanni Carandente

(artists/curators,commissioners)

AUSTRALIA

Trevor Nickolls, Rover Thomas

AUSTRIA

Franz West / Hans Hollein

BRAZIL

Frida Baranek, Daniel Senise, Francisco Brennand, Gilvan Samico, Wesley Duke Lee

CANADA

Genevieve Cadieux

GERMANY

Bernd und Hilla Becher, Reinhard Mucha / Klaus Bußmann

GREAT BRITAIN

Anish Kapoor / Henry Meyric Hughes

GREECE

Georges Lappas, Yannis Bouteas / Manos Stefanidis

HUNGARY

Laszlo Feher / Katalin Neray

ISRAEL

Yaacov Dorchin

ITALY

Davide Benati, Gino De Dominicis, Nicola De Maria, Luigi Mainolfi, Giuseppe Maraniello, Carlo Maria Mariani, Claudio Olivieri / Laura Cherubini, Flaminio Gualdoni, Lea Vergine

JAPAN

Toshikatsu Endo, Saburo Muraoka

LUXEMBOURG

Marie-Paule Feiereisen

NETHERLANDS

Rob Scholte

RUSSIA

Evgeny Mitta, Robert Rauschenberg, Aidan Salakhova

SWITZERLAND

Olivier Mosset

TURKEY

Kemal Önsoy, Mithat Sen / Beral Madra

UNITED STATES

Jenny Holzer / Michael Auping

URUGUAY

Gonzalo Fonseca

VENEZUELA

Julio Pacheco Rivas