artists & participants
curators
director
only in german
47th International Art Exhibition
"Futuro, Presente, Passato" (Future, Present, Past)
Kurator: Germano Celant mit Antonella Soldaini, Nancy Spector, Vicente Todoli, Giorgi Verzotti
country pavilions
(artists / curators)
Ägypten
Al-Ghoul Ahmed
/ Abdel-Hafeez Farghali
Argentinien
Daniel Garcia, Gustavo Lopez Armentia, Ana Eckell
/ Jorge Glusberg
Armenien
Sonia Balassanian, Atom Egoyan, Arman Grigorian, Azat Sarkissian, Stepan Veranian
/ Grigorian Anelkan
Belgien
Thierry de Cordier
/ Catherine De Zegher
Brasilien
Waltercio Caldas, Jac Leirner
/ Paulo Herkenhoff
China
Chen Yifei, Sun Weimin, Wan Jiyuan, Ghao Ge, Hu Jiancheng, Wenig Yuping, Shen Ling, Hong Ling, Liu Gang, Yuan Yunsheng, Xie Dongming, Liu Xiaodong, Yu Hong
/ Sun Weimin, Giovanni Iovane
Dänemark
Kirsten Ortwed
/ Lene Burkardt
Deutschland
Gerhard Merz, Katharina Sieverding
/ Gudrun Inboden
Estland
Siim-Tanel Annus, Raoul Kurvitz, Jaan Toomik
/ Tamara Luuk
Frankreich
Fabrice Hybert
/ Guy Tortosa
Griechenland
Dimitri Aithinos, Stephen Antonakos, Alexandros Psychoulis, Thanassis Totsikas
/ Efi Strousa
Großbritannien
Rachel Whiteread
/ Andrea Rose
Irland
Jaki Irvine, Alastair Mac Lennan
/ Fiach Mac Conghail
Israel
Yossi Berger, Sigalit Landau, Miriam Cabessa
/ Sara Breitberg-Semel
Japan
Rei Naito
/ Fumjo Nanjo
Jugoslawien
Vojo Stanic
/ Branislav Sekulic
Kanada
Rodney Graham
/ Loretta Yarlow
Korea
Hyung-woo Lee, Ik-joong Kang
/ Kwang-su Oh
Kroatien
Dalibor Martinis
/ Berislav Valusek
Lettland
Lolita Timofeeva, Enzo Rossi-Roiss
Luxemburg
Luc Wolff
/ Lucien Kayser
Mazedonien
Aneta Svetieva
/ Dragan Bosnakoski, Enzo di Martino, Paolo De Grandis
Niederlande
Aernout Mik, Willem Oorebeek
/ Leontine Coelewij Arno Van Roosmalen
Nordische Länder
Mark Dion, Henrik Hakansson, Mriko Mori, Sven Phalsson, Marianna Uutinen
/ Timo Valjakka, Marith Hope, Mikael Adsenius
Polen
Zofia Kulik
/ Jan Stanislaw Wojciechowski, Anda Rottenberg
Portugal
Juliao Sarmento
/ Alexandre Melo
Österreich
Die Wiener Gruppe (Friedrich Achleitner, Hans Carl Artmann, Konrad Bayer, Gerhard Rühm, Oswald Wiener)
/ Peter Weibel
Rumänien
Ion Bitzan, Teodor Graur, Ion Grigorescu, Iosif Kiraly, Gheorghe Rasovszky, Sorin Vreme
/ Dan Haulica
Russland
Maxim Kantor
/ Yuri Nikich
Slovakei
Ondrei Rudavsky
/ Maria Horvathova
Slovenien
Joze Barsi
/ Zdenka Badovinac
Spanien
Joan Brossa, Carmen Calvo
/ Victoria Combalia
Schweiz
Helmut Federle, Urs Frei
/ Urs Staub
Taiwan
Chen Chien-pei, Lee Ming-tse, Wang Jun-Jieh, Wu Tien-chang, Yo Jui-chung
/ Lin Mun-Lee
Tschechien
Ivan Kafka
/ Olga Mala
Ungarn
Roza El-Hassan, Judit Hersko, Eva Köves
/ Katalin Neray
Uruguay
Nelson Ramos
/ Clever Lara
USA
Robert Colescott
/ Miriam Roberts
Venezuela
Robert Obregon, Rolando Pena
/ Carlos Silva
Zypern
Nikos Charalambidis, Savvas Christodoublides, Lefteris Olympios, Theodoulus
/ Eleni Nikita