artists & participants

0100101110101101.orgSona AbagrianSona AbgarianBogdan AchimescuRegina AguilarEija-Liisa AhtilaChantal AkermanAna Laura AlaezMaria Thereza AlvesFrancis AlÿsTiong AngAlexandru AntikJose Antonio CaujaNarine Aramian AreteGustavo ArtigasMher AzatianSiarzuk BabarekaNora BadalianWaldo BalartJohn BaldessariOlimpiu BandalacSandor BarthaLothar BaumgartenMarie-Claude BeaudTova Beck-FriedmanSamuel BeckettVanessa BeecroftMatei BejenaruBarbara BenishMario BenjaminMarcel BerlangerMichael BerlangerElena BerrioloSebastian BertalanJoseph BeuysRichard BillinghamTom BillsDara BirnbaumPierre BismuthJulien BlaineDionisio BlancoIlmars BlumbergsHai BoAlighiero e BoettiGwils BohaHartmut BöhmMonica BonviciniMalgorzata BorekWillem Boshoff Botto & BrunoLouise BourgeoisMonika BrandmeierMartin BruchTania BrugueraGünter BrusRoderick BuchananTerry BuchholzChris BurdenJorg BurkhardRobert CalduraPasquale CampanellaMaria Magdalena Campos-PonsMircea CantorJanet CardiffRimer CardilloElena CarliniMimmo CataniaMaurizio CattelanLoris CecchiniChristian CeuppensRené ChaconShiv ChandrasekaranChien-Chi ChangYaacov ChefetzOlga ChernyshevaAlbert ChongHenning ChristiansenCharlie CitronPapo Colo com & comDoris ContrerasFrancois CorletVuk Cosic Cracking Art GroupChris CunninghamFrancois CurletGianni CurreliJane Dalrymple-HolloCalin DanMichael DansUri De-BeerMax DeanRita Degli EspostiEdith DekindtEdith DekyndtClaudia DemonteAgnes DenesAoife DesmondLucinda DevlinRineke Dijkstra Do-Ho SuhGodfried DonkorBarbara DörfflerUri DotanStan DouglasJuan DowneyPeter DownsbroughRuprecht DreherDoris DrescherEsti DroriJimmie DurhamEric DuyckaertsRaffaello D´AndreaAtom EgoyanAlfredo EguigurenAbraham EilatLeif ElggrenAziz ElhaliMichael ElmgreenLeandro ErlichPatrick EveraertJulia FabenyiJan FabreJens FängeEmilio FantinHelmut FederleDorit FeldmanRafa FernandezMichel FrançoisMichel FrancoisJacqueline FraserYukio FujimotoRegina Jose GalindoCristina Garcia RoderoGideon GechtmanMartin GeigerJarg Geismar gelitinJochen GerzJean-Marie GheerardijnYervant GianikianRobert GoberLeon GolubLuis GomezAdriana Gonzalez BrunLuis Gonzalez PalmaCoco GordonEugenia GortchakovaJungwook Grace RimPaul GrahamVeli GranöLorrena Grant Granular-SynthesisTeodor GraurRenee GreenTommi Grönlund Grönlund / NisunenRostopasca GroupAntonio GuadalupeAndy GuhlPatrick GunsJusuf HadzifejzovicViana HagobianSiobhan HapaskaYoshimi HashimotoNaoya HatakeyamaErsi HatziargyrouCarl Michael von HausswolffBob HauzonsJeppe HeinMarikke Heinz-HoekRachel HellerFederico HerreroGary HillSiu-Kee HoLaura HorelliAra HovsepianHamlet HovsepianRoberto HuarcayaVictor HugoVictor Hugo Irazabal HuuutajatPierre HuygheSunday Jack AkpanLaurent JacobTodd JamesSalleh JaparZeljko JermanRandy JewartCisco JimenezRob JohannesmaMichael JooYishai JusidmanLiliana KadichevskiViesturs KairisDani KaravanTamar KaravanAndreas KarayanDavid KareyanMarin KarmitzUri KatzensteinLaszlo KerekesTigran KhachatrianAbbas Kiarostami KimsoojaSzabolcs KisspalAdam KlimczakJulije KniferMilan KnizakJob KoelewijnKoko KomegneTamas KomoroczkySvetlana & Igor KopystianskyRachid KoraichiJoseph KosuthJan KotikOleg KulikMarko LaimreAntal LaknerPeter LandAlgis LankelisPedro LapaRaul LaraAnnika LarssonMatthieu LauretteMarko LehankaJouko LehtolaChi-Wo LeungVitaly LevchenyaLes LevineSol LeWittAtelier van LieshoutMichael Lin Lin TanJaques LizeneJacques LizeneChing LoChristiane LöhrC.e.: Lothar BaumgartenKen LumIngeborg LüscherUrs LüthiIvan MachaMaria Magdalena CamposBrian MaguireDavid MalangiCalin ManMark MandersTuomo ManninenMargalit MannorSimone MansurHovhannes MargarianDorit MargreiterNancy Maria MithloEva MarisaldiJenny MarketouVladimir MartekViktor MarushchenkoEgidio MarzonaTomasz MatuszakEraldo MauroHelen Mayer HarrisonPaul McCarthyBarry McGeeEd McgowinOlga MelentiyMarisa Merz Michael Elmgreen & Ingar DragsetChantal MichelRune MieldsDan MihaltianuAernout MikGeorge Bures MillerIbrahim MirandaIbrahim Miranda RamosTatev MnatsakanianPriscilla MongeHortensia MontenegroJacopo MontovaniVladimir MontufarRobert MorganStefan Moritz BeckerMurat MorovaButch MorrisKeith MorrisonNorbert MöslangRamzi MostafaJoel Mpah DoohRon MueckVik MunizMarkus MussinghoffJohan MuyleMasato NakamuraDeimantas NarkeviciusNikos NavridisMike NelsonMarco Nereo RotelliMarco NeriErnesto NetoJoshua NeusteinMatthew NguiCarsten NicolaiOlaf NicolaiPetteri NisunenRoberto NoboaAnn NoelRichard Nonas Not VitalAnneli NygrenManuel OcampoArnold OdermattAhmet ÖktemAnnee OlofssonJoao OnofreNicolae OnucsanDennis OppenheimAngel OrensanzNadin OspinaChrystal Ostermann StumpfTanja OstojicYigal OzeriSean O´reillyCathal O´searcaighLaila PakalninaHugo Palma IbarraSergey PanichIlias PapailiakisAlexandru PataticsEllen PauMilija PavicevicRafi PeledJoao PenalvaJavier PerezRicardo Perez AlcalaManfred PerniceFinnbogi PeturssonPaul PfeifferTadeusz PiechuraJohn PilsonBenoit PlateusFabrizio PlessiTadej PogacarLiza May PostStephen PowersGuerdy PrevalRichard PrinceNord Project & CoNord Project & Co.Lei-Lei QuRichard R. WhitmanTamar RabanMichael RaedeckerAlexandra RannerGheorghe RasovszkyNeo RauchValentin RayevskyWerner ReitererHeli RekulaSepo RenvallUrsula Reuter ChristiansenAngela Ricci LucchiGerhard RichterPeter RobinsonGerd RohlingAlexandr RoitburdMateo RomeroAlessandra Rosas FuentesMimmo RotellaClaude Royet-JounoudCarlos Runcie TanakaBenoit RusselGraciela SaccoSamuel SaghatelianAnri SalaMariano SanchezCharles Sandison SarencoJulião SarmentoUmberto SartoryArsen SavadovMichael SchmitzGregor SchneiderBarbara Schurz & Alexander BrenerSergej SchutowElisabeth SchweegerBerni SearleZineb SediraPablo Seminario RamirezEne-Liis SemperRichard SerraDanny ShainYehiel ShemiSermin SherifLiu Shih-FenYinka ShonibareDavid Shrigley Shu-Min LinLaurel ShuteSantiago SierraLars SiltbergArthur SimmsHarutyun SimonianLeonid SokovNedko SolakovYuri SolomkoEliezer SonnenscheinNancy SperoAnton StarczewskiGeorgina StarrJovan SumkovskiMika TaanilaFiona TanLeon TarasewiczJon Tarry Tatsumi OrimotoJavier TéllezExtra TerritoriaAlessandra TesiJaime-David TischlerOleg TistolPaolo ToffoluttiArpine TokmajianAnders TomenAnders TomrenNiele ToroniGavin TurkRichard TuttleLuc TuymansCy TwomblySalla TykkäMike TylerKeith TysonGaston UgaldeJose-Miguel UllanAristides Urena RamosGusztav ÜtoJurga UzkurnyteRoi VaaraEulalia ValldoseraPietro ValleFrank van der SalmMinnette VariSuzann Victor VillacruzBill ViolaMassimo VitaliSorin VremeMarko VuokolaDavid WaksteinJeff WallMagnus WallinMark WallingerWen-Chi WangNick WaplingtonMarijke van WarmerdamGrace WeirFranz WestR. WhitmanMaaria Wirkkala WurmkosYu Xiao Xu ZhenLian YangMaria YilkoskiJuan Francisco Yoc CotzajayVadim ZakharovChen ZhenHeimo ZobernigEdwin Zwakman 

curators

director

International Exhibition only in german

"Plateau of Humankind" (Plateau der Menschheit)
Kurator: Harald Szeemann mit Cecilia Liveriero Lavelli

country pavilions only in german

(artists/curators)

Ägypten Ramzi Mostafa / Ahmed Fouad Selim

Argentinien Leandro Erlich, Graciela Sacco / Irma Arestizabal

Armenien Sona Abagrian, Narine Aramian, Mher Azatian, … / Edward Balassanian

Australien Lyndal Jones, John Barrett-Lennard

Belgien Luc Tuymans / Eva Wottiex

Brasilien Vik Muniz, Ernesto Neto / Germano Celant

Chile Juan Downey, Marilys Belt de Downey

Dänemark Hennig Christiansen, Ursula Reuter Christiansen&nsbp; / Dorothe Abildgaard, Sanne Kofod Olsen

Deutschland: Gregor Schneider, Totes Haus Ur (Goldener Löwe)
/ Kurator: Udo Kittelmann

Estland Marko Laimre, Ene-Liis Semper, Sirje Helme

Frankreich Pierre Huyghe

Griechenland Ersi Hatziargyrou, Nikos Navridis, Ilias Papailiaki

Großbrittanien Mark Wallinger / Ann Galllagher

Irland Siobhan Hapaska, Grace Weir / Patrick T. Murphy

Island Finnbogi Petursson / Hrafnhildur Schram

Israel Uri Katzenstein

Italien Alighiero e Boetti / Anna Mattirolo, Antonella Soldaini

Jamaika Albert Chong, Keith Morrison, Arthur Simms / Paolo De Grandis

Japan Yukio Fujimoto, Naoya Hatakeyama / Eriko Osaka

Jugoslawien Oleg Kulik, Milija Pavicevic / Petar Cukovic

Kanada George Bures Miller, Janet Cardiff / Wayne Baerwaldt

Korea Michael Joo, Do-Ho Suh / Kyung-mee Park

Kroatien: Julije Knifer / Zvonko Makovic

Lettland Ilmars Blumbergs, Viesturs Kairiss, Laila Pakalnina / Helena Demkaova

Lithauen Deimantas Narkevicius / Kestutis Kuizinas

Luxemburg Doris Drescher / Marie-Claude Beaud

Mazedonien Jovan Sumkovski / Viktorija Dimeska

Neuseeland Jacqueline Fraser, Peter Robinson / Gregory Burke

Nordische Länder Tommi Grönlund, Petteri Nisunen. Anders Tomen, Leif Elggren, Carl Michael von Hausswolff / Tommi Grönlund, Petteri Nisunen

Niederlande Liza May Post / Jaap Guldemond

Österreich gelitin, Granular-Synthesis / Elisabeth Schweeger

Polen Leon Tarasewicz, Aneta Prasal-Wisniewska, Anna Jagiello

PortugalJoao Penalva / Pedro Lapa

Rumänien Context Network , Gheorghe Roaovszky, Ruxandra Balaci, Sebastian Bertalan, Alexandru Patatics

Russland Olga Chernysheva, Sergej Schutow, Leonid Sokov

Schweiz Urs Lüthi, Andy Guhl, Norbert Möslang / Urs Staub

Singapur Salleh Japar, Chen KeZhan, Matthew Ngui, Suzann Victor / Johanna Lee, Ahmad Mashadi

Slowenien 0100101110101101.org , Vuk Cosic, Tadej Pogacar / Aurora Fonda

Spanien Ana Laura Alaez, Javier Perez / Estrella de Diego

Tschechien Ilona Nemeth, Jiri Suruvka / Katarina Rusnakova

Türkei Murat Morova, Butch Morris, Ahmet Öktem, Sermin Sherif, xurban.net 

Ukraine Olga Melentiy, Sergey Panich, Valentin Rayevsky, Arsen Savadov, Yuri Solomko, Oleg Tistol / Valentin Fedoruk

Ungarn Tamas Komoroczky, Antal Lakner / Julia Fabenyi

Uruguay Rimer Cardillo / Clever Lara

USA Robert Gober / James Rondeau, Olga M. Viso

Venezuela Victor Hugo Irazabal / Luis Angel Duque

Zypern Andreas Karayan